Agrowłóknina biała wiosenna
Odpowiedzialna uprawa roślin
Dbanie o rośliny wymaga stosowania specjalistycznych środków oraz narzędzi, dzięki którym można uzyskać najlepsze rezultaty. W pracy ogrodnika niezbędnym elementem jest poznanie predyspozycji roślin oraz dostosowywanie się do nich. Wówczas otrzymuje się najwyższe plony oraz satysfakcję z wykonanej pracy. Niezbędne jest zatem poszukiwanie takich rozwiązań oraz narzędzi, dzięki którym możliwa będzie skuteczna ochrona roślin oraz zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Wszystko zależy jednak od gatunku konkretnych roślin oraz od ich upodobań zarówno względem gleby jak i zajmowanego stanowiska. W przypadku klimatu panującego w Polsce dla wielu roślin dużym wyzwaniem okazuje się okres zimowy oraz okres wiosenny, kiedy panują przymrozki. Niskie temperatury powietrza połączone z wysoką wilgotnością dla wielu roślin, zwłaszcza pochodzących z cieplejszych regionów świata są bardzo dużym wyzwaniem. Tym samym konieczne jest zabezpieczenie tychże roślin oraz stwarzanie im jak najlepszych warunków do dalszego rozwoju.
Agrowłóknina biała wiosenna, czyli skuteczna ochrona przed mrozem
W przypadku skutecznego zabezpieczenia roślin przed mrozem najlepiej sprawdzi się agrowłóknina biała wiosenna. Jest to bardzo wysokiej jakości włókno, które może być stosowany zarówno w rolnictwie jak i ogrodnictwie. Białą agrowłókninę najczęściej stosuje się podczas zimy, ale także wczesną wiosną czy też późną jesienią. Zależy to od panujących warunków termicznych. Agrowłóknina okrywając rośliny lub grupy roślin tworzy tak zwaną otulinę. Wewnątrz niej panuje znacznie wyższa temperatura aniżeli temperatura powietrza na zewnątrz. Stanowi to zatem doskonałe zabezpieczenie roślin przed mrozem oraz wiatrem. Białą agrowłókniną można zabezpieczyć zarówno korzenie roślin jak i też części nadziemne. Dlatego też sprawdzi się one doskonale w przypadku okrywanie na zimę takich roślin jak róże czy też hortensje. Stosowanie białych agrowłóknin jest bardzo ważne zwłaszcza w okresie, kiedy pomimo bardzo niskich temperatur powietrza rośliny nie są chronione warstwą śniegu. Tego typu sytuację zdarzają się z raz częściej w naszym klimacie, stąd konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie odkrytych części roślin. Bardzo ważną cechą białej agrowłókniny i jest możliwość przepuszczania światła. Dzięki temu rośliny mogą czy znacznie lepiej zimować, gdyż pozytywnie wpływa to na ich gospodarkę wodną. Co więcej agrowłóknina biała ogranicza wysychanie wody, przez co nie dochodzi do przesuszania roślin.
Ściółkowanie gleby z wykorzystaniem agrowłókniny
Na rynku dostępny jest także inny rodzaj agrowłókniny, czyli agrowłóknina czarna. Ta zaś doskonale sprawdza się podczas ściółkowania gleby. Okazuje się, że wykorzystanie czarnej agrowłókniny jest najbardziej ekologicznym, a także najbardziej efektywnym środkiem na zwalczanie chwastów. Agrowłóknina czarna najczęściej stosowana jest podczas uprawy truskawek. Poza skutecznym ograniczaniem wzrostu chwastów czarne agrowłóknina pozwala na regulowanie gospodarki wodnej. Jej zastosowanie ogranicza parowanie wody, przez co mnie doprowadza się do przesuszenia systemu korzeniowego roślin. Co więcej agrowłóknina zarówno biała jak i czarna przepuszczają wodę, pozwalając roślinom na korzystanie z wód opadowych. Jak wskazują ogrodnicy stosując z agrowłókniny można także znacznie przyspieszyć wzrost roślin oraz chronić je przed przesuszeniem. Dodatkowo czarne agrowłókniny zabezpiecza korzenie roślin oraz ogranicza dostęp do nich różnego rodzaju szkodnikom jak i chorobom.