Akcesoria GSM

Współcześnie żyjemy w czasach szybkiego rozwoju technologicznego. Dotyczy to także ewolucji technologii telekomunikacyjnej, która wspiera różne innowacje sprzętowe. Obecnie praktycznie każdy człowiek posiada telefon komórkowy, a firmy prześcigają się w tworzeniu innowacyjnych urządzeń, które mają być przeznaczone do tego typu sprzętu.

Rozwój technologii telefonów komórkowych

Większość z nas na własne oczy mogła zobaczyć, jak szybko postępuje rozwój telefonów komórkowych. Od tych, które przypominały kształtem cegłówkę po nowoczesne smartfony z dotykowym wyświetlaczem. Jednak urządzenia do telekomunikacji wprowadziły prawdziwą rewolucję wśród ludzi w momencie, gdy pojawiła się technologia mobilna.

Pierwszym etapem tego postępu, była technologia 1G, której pomysł stworzenia pojawił się już w latach 40 XX wieku! Wykorzystywała ona niekompatybilne ze sobą systemy analogowe, które miały wiele wad: ograniczenie możliwości transmisji danych, brat roamingu międzynarodowego oraz niski poziom bezpieczeństwa.

Technologia drugiej generacji w standardzie GSM, została wypuszczona na rynek w 1991 roku, przez firmę Radiolinja. Przyniosła ona innowacyjne rozwiązania, które obecnie wydają się oczywiste. W ich poczet można zaliczyć: krótkie wiadomości SMS, czy transmisję danych, która wynosiła zaledwie 10kb/s. Typowy dla sieci 2G był częsty brak zasięgu oraz podatność na zakłócenia wiązane z warunkami atmosferycznymi, ale potrzeba matką wynalazków, więc szybko jej miejsce zastąpiła sieć 3G. Już na samym początku zaoferowała ona transfer z prędkością 200kb/s w systemie UMTS. To rozwiązanie zapewniło obsługę danych audiowizualnych oraz aplikacji, a nie tak jak wcześniej jedynie dźwięku i tekstu. Obecnie z sieci 3G korzysta ponad pół miliarda osób. Następnie nadeszła era sieci 4G, która pozwoliła osiągnąć imponujące wyniki w transmisji danych, a po piętach depcze jej już, najnowsza technologia sieci 5G.

Jak wyglądał rozwój akcesoriów do telefonów?

Wraz z innowacjami, które wykorzystywane były do produkcji coraz to nowszych telefonów komórkowych, nastąpił rozwój akcesoriów, które są im dedykowane. Ludzie chcieli ulepszać swoje telefony, wykorzystywać je w różnych miejscach, a do tego były potrzebne odpowiednie narzędzia. Tak więc zaczęły pojawiać się pierwsze pokrowce na telefon, czy przewodowe słuchawki. Z początku tego okresu praktycznie każdy model telefonu komórkowego posiadał odrębną ładowarkę dopiero potem pojawiło się kilka wybranych typów. Obecnie większość telefonów posiada wejścia typu: MicroUSB, USB-C lub Lightning (iPhone).Oczywiście nowoczesne telefony, oferują także, opcje ładowania bez użycia kabla. Wraz z postępem pojawiły się także uchwyty na telefon do samochodów czy rowerów, które okazały się bardzo pomocne przy używaniu nawigacji. Prawdziwą innowacją, wprowadzoną dla smartfonów, były szybki hartowane, który niejeden wyświetlacz w telefonie, uratowały przed zniszczeniem. Następnie wprowadzono urządzenia bezprzewodowe np. słuchawki, które okazały się zbawieniem dla biegaczy, czy osób prowadzących wielogodzinne debaty przez telefon. Ładowarki samochodowe, powerbanki – wszystko po to, by smartfon zawsze był naładowany.

Najnowsze nowinki technologiczne

Na rynku każdego roku wprowadzone zostają kolejne innowacje związane z technologią akcesoriów do telefonów. Obecnie jest w czym wybierać, a wśród nowoczesnych gadżetów odnajdziemy:

– ładowarki indukcyjne

Są to bezprzewodowe urządzenia, umożliwiające naładowanie telefonu bez użycia kabla. Ładowarka wyposażona została z przewód stanowiący cewkę nadawczą. Gdy przez ten przewód płynie prąd przemienny, wokół cewki powstaje pole elektromagnetyczne. Zaś wewnątrz telefonu znajduje się cewka odbiorcza. Dzięki wytworzonemu pola elektromagnetycznego, w cewce odbiorczej indukuje się prąd, który umożliwia naładowanie baterii. Aby ułatwić zakup ładowarki indukcyjnej można zdecydować się na taką, która posiada standard IQ. Oznacza to, że jest ona uniwersalna i będzie pasowała do każdego modelu smartfonu.

– uchwyty samochodowe 2w1

Obecnie można kupić uchwyt samochodowy z wbudowaną ładowarką indukcyjną. Zestaw umożliwiający korzystanie z nawigacji przy jednoczesnym ładowaniu telefonu. Ponadto istnieją także uchwyty samochodowe z pawerbankiem, które można mocować zarówno do szyby jak i kratki nawiewu. Uchwyty pozwalają na obrót głowicą nawet o 360 stopni. Jedne z najbardziej innowacyjnych uchwytów samochodowych posiadają technologie jaką jest zastosowanie czujnika zbliżeniowego, który umożliwia automatyczne zamykanie po przyłożeniu telefonu oraz ładowanie indukcyjne zgodne ze standardem szybkiego ładowania QC 2.0 i 3.0.

– słuchawki bezprzewodowe Bluetooth

Zyskują coraz większą popularność, nie tylko wśród biegaczy i rowerzystów, ale także zwykłych użytkowników. Nowoczesne modele charakteryzują się wodoszczelnością. Innowacyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie obsługi Bluetooth 4.1 oraz kodeków aptX, AAC i SBC, gwarantującym najwyższą jakość dźwięków.