Bruksela odrzuca roszczenia Yanis Varoufakis

Komisja Europejska potępiła jako „fałszywe i bezpodstawne” roszczeń Grecji byłego ministra finansów Yanis Varoufakis że międzynarodowe wierzyciele mieli wyłącznej kontroli nad systemem podatkowym w kraju.

Bruksela zatrzasnął sugestię, że zewnętrzny nadzór greckiej agencji wpływy wymuszone Varoufakis rozważyć hakowania komputerów resortu w ramach tajnego planu do opracowania równoległy system płatności dla narodu.
Grecja kryzys: Yanis Varoufakis przyznaje „plan awaryjny” na wyjściu euro
Czytaj więcej

„Na co pan Varoufakis został mówiąc, że zarzuty trojki kontrolował Sekretariat Generalny dochodów publicznych są fałszywe i bezpodstawne”, powiedział Mina Andreeva, rzeczniczka Komisji Europejskiej, odnosząc się do triumwiratu kredytodawców podpieranie blisko bankructwa grecka gospodarka. „Sekretariat Generalny dochodów publicznych jest podmiotem quasi-niezależny, odpowiedzialny za administrację podatkową, która jest formalnie częścią Ministerstwa Finansów.”

Podczas gdy wierzyciele w Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego pod warunkiem, że system podatkowy z pomocy technicznej, to „po prostu nie jest prawdą”, że kredytodawcy kontrolowane go, dodała.

Wypowiedzenie dodał nowy twist do objawień, które wstrząsnęły Grecji po okazało się, że Varoufakis, który zrezygnował w tym miesiącu, sporządził plany awaryjne opisujące alternatywny system monetarny w przypadku Aten wyrzucanego ze strefy euro.

Aby utworzyć system równoległy – taki, który pozwoli kraju zadłużonych do opuszczenia strefy euro „w mgnieniu oka” – Varoufakis przyznał, że miał włamać się systemu komputerowego swoją posługę, by uzyskać dostęp do poszczególnych kodów podatkowych kontrolowane „w pełni i bezpośrednio przez trojki „