Budowa ekologicznego domu
Ochrona środowiska naturalnego w ostatnim czasie stała się trendem, który widoczny jest nie tylko w energetyce, czy produkcji, ale także w budownictwie. Coraz więcej firm wytwarzając materiały budowlane i rozwiązania dla budownictwa stara się kłaść jak największy nacisk, by zarówno na etapie produkcji jak i późniejszego wykorzystania ich produkty były EKO.
Ekologiczne ogrzewanie domu
Najczęściej wykorzystywanymi ekologicznymi rozwiązaniami w budownictwie są systemy ogrzewania oparte na odnawialnych źródłach energii, które można spotkać coraz częściej nie tylko w zabudowie wielorodzinnej, ale także jednorodzinnej.
Do tego typu rozwiązań należą popularne w ostatni czasie pompy ciepła, fotowoltaika oraz rekuperacja, które znacząca zmniejszają emisję CO2 do atmosfery w porównaniu do pieców olejowych, czy opalanych peletem oraz węglem.
Fotowoltaika
Panele fotowoltaiczne to elementy półprzewodnikowe, przewodzące ładunki elektryczne, które powstają w wyniku różnicy potencjałów elektrycznych wywołanych działaniem padającego na nie światła słonecznego. Dzięki panelom wykonanym w dużej mierze z krzemu możemy pozyskiwać energię bezpośrednio z promieniowania słonecznego i wykorzystywać ją do zasilania pompy ciepła lub elektrycznego ogrzewania podłogowego. Dodatkowo przy większej instalacji fotowoltaicznej możemy nadmiar energii wykorzystać do zasilenia sprzętów elektrycznych, czy nawet ładowania auta elektrycznego.
Koszt przeciętnej fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego uzależniony jest od mocy jakiej potrzebujemy i waha się od czterdziestu do nawet stu tysięcy złotych.
Pompy ciepła
Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które energię cieplną pozyskuje nawet w 75% ze środowiska naturalnego wykorzystując przy tym częściowo energię elektryczną. Największa popularnością cieszą się pompy ciepła pozyskujące ciepło z powietrza, czyli pompy typu powietrze-woda, których dodatkową zaletą jest także fakt że są całkowicie bezobsługowe. Dostępne na rynku są także pompy ciepła gruntowe oraz pompy typu woda-woda.
Aby w 100% instalacja grzewcza oparta o pompy ciepła była ekologiczna, warto pomyśleć o zasilaniu pompy ciepła bezpośrednio z energii z instalacji fotowoltaicznej, co zniweluje emisje CO2 do zera.
Rekuperacja
Innym popularnym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczne z odzyskiwaniem ciepła. Głównym elementem tego typu instalacji jest rekuperator, który umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza w pomieszczeniach oraz częściowe odzyskiwania zgromadzonego w nim ciepła. Rekuperator wyciąga powietrze jednocześnie w dwóch kierunkach, na zewnątrz oraz do wewnątrz budynku.
Wychodzące powietrze przechodząc przez wymiennik ciepła zostawia w nim część swojego ciepła, którym ogrzewane jest wchodzące powietrze, przez co strata ciepła jest ograniczana do niezbędnego minimum.
Koszt tego typu instalacji wynosi niecałe 20 tysięcy złotych, jednak jego wykorzystanie zwraca się już po kilku latach użytkowania.
Ekologiczne materiały budowlane
Systemy rur do ochrony środowiska
Oprócz ekologicznych systemów grzewczych podczas budowy domów wykorzystuje się także materiały budowlane, które można śmiało określić mianem EKO. Jednym z nich są systemy rur do ochrony wody pitnej, które nie tylko zapewniają dodatkowy poziom bezpieczeństwa doprowadzonej do domu wody, ale także chronią środowisko naturalne przed zanieczyszczeniami, które mogłyby się dostać do gruntu podczas ich transportu siecią wodno-kanalizacyjną. Tego typu systemy rur mają dodatkową, metalową osłonę, która skutecznie chroni przed powstawanie wycieków, które w przypadku tradycyjnych rur mogłyby trafić bezpośrednio do gleby.
Dodatkowo tego typu systemy rur dzięki właściwościom elektrycznym umożliwiają szybką lokalizację potencjalnych uszkodzeń, dzięki czemu mniej potencjalnych zanieczyszczeń może dostać się do środowiska naturalnego.
Cegły rozbiórkowe
Kolejnym chętnie wykorzystywanym materiałem budowlanym, którego wykorzystanie chroni środowisko naturalne jest cegła rozbiórkowa. Materiał ten pozyskiwany jest z rozbieranych obiektów przemysłowych i często jest bardzo dobrej jakości, a przy tym przy jego produkcji nie wytworzono dodatkowej emisji pyłów czy dwutlenku węgla do atmosfery. Wykorzystując cegłę rozbiórkową do budowy domu wpisujemy się w filozofię zero waste.
Wełna konopna
Innym ciekawym, a zarazem ekologicznym materiałem budowlanym jest wełna konopna wykorzystywana do produkcji materiałów termoizolacyjnych. Wełna ta składa się w ponad 80% z konopi, a pozostały skład stanowi krochmal ryżowy lub kukurydziany, który wiąże konopie. Wełna konopna doskonale reguluje poziom wilgotności powietrza w budynku, a przy tym przy jej produkcji emisja pyłów oraz CO2 do atmosfery jest znikoma.
Tani ekologiczny dom
Jak widać na przykładzie powyższych materiałów ekologiczny dom wcale nie musi być drogi. Podczas jego budowy możemy wykorzystać sprawdzone i bezpieczne dla środowiska materiały jak systemy rur do ochrony wody pitnej, czy naturalne materiały jak wełnę konopną. Przy odpowiednim zaprojektowaniu ekologiczny dom może być przyjazny dla środowiska również podczas jego eksploatowania, wystarczy postawić na odnawialne źródła energii, które będą korzystne nie tylko dla natury, ale również naszego portfela.