Czy pieczątka to relikt przeszłości?

Pieczątki

Wydawać by się mogło, że w czasach szeroko pojętej cyfryzacji i możliwości digitalizacji dokumentów pieczątki to już zabytek. Poszukajmy jednak w pamięci ostatniej wizyty w urzędzie, u lekarza czy w banku… No właśnie. Podstawowymi narzędziami pracy wielu zawodów jest wiedza, długopis i pieczątka. Tak było kiedyś i pozostało do dziś.

Od każdego przedsiębiorcy chociażby wymagana jest pieczątka z nazwą firmy. Mile jest też widziana imienna z określeniem stanowiska czy z numerem konta bankowego. Wniosek z tego, że jeden właściciel firmy dobrze jakby miał 3 osobne pieczątki. Więc jak tu można mówić o pieczątkach jako o przedmiotach z lamusa?

Pewne rzeczy nigdy się nie zmieniają mimo upływu czasu. Taka sytuacja dotyczy pieczątek. Biznes pieczątkowy ma w tym swój duży udział i cały czas rozwija się.

O historii pieczątki w paru słowach 

Historia starożytnych pieczęci sięga wieków sprzed naszej ery. Kraje Bliskiego Wschodu, a później Egipt to prekursorzy znakowania. Początkowo pieczęć miała postać małego rytowanego wzorem walca. Następnie odciskano go w glinianej tabliczce, a powstały wzór identyfikował właściciela.

Z biegiem czasu pieczęcie przybierały postać małych dzieł sztuki, a do dziś w Japonii wyrabiane są ręcznie i traktowane jako sztuka kunsztownej kaligrafii.

Wszyscy pamiętają również filmy historyczne z polskiego kina, kiedy to rycerz przewoził listy od swego pana opatrzony lakowanymi pieczęciami. Była to gwarancja oryginalności, poświadczenia nadawcy oraz ważności dokumentu. Do dziś nic się nie zmieniło.

Od czego zacząć wyrabianie pieczątki? 

Drukarnie, które trudnią się wyrobem pieczątek dostosowują swoją ofertę do wymogów klienta. Stąd tak ich szeroki wybór. Przyczynia się też do tego fakt, że często powtarzające się kwestie umieszczane na dokumentach zastępują wygodne pieczątki. Mowa tu np. o datownikach czy pieczątkach z wybitym wzorem „za poświadczeniem oryginału’.

Zabierając się do zrobienia pieczątki najpierw tworzy się jej projekt. Ważny jest jej cel i przeznaczenie. Może mieć od 2 do 11 linii tekstu. Wybiera się też wielkość oraz kolor tuszu. Pieczątka może być firmowa z dodatkiem logo, mała kieszonkowa, może to być datownik, numerator, w formie drewnianego kołka odbijanego na poduszce z tuszem czy bezawaryjnej pieczątki metalowej. 

Sposoby wytwarzania pieczątek 

  • Pieczątki laserowe – tworzone przy pomocy laserowego urządzenia, które wypala treść pieczątki. Są bardzo trwałe, cechuje je także wysoka jakość i niska cena.
  • Pieczątki flashowe (pre-ink) to pieczątki z linii premium. Wytwarzane na specjalnej strukturze wrażliwej na podczerwień. Mają najwyższą jakość, jednak nie ma możliwości zastosowania ich na dowolnej oprawie. Dużo droższe od laserowych.
  • Pieczątki polimerowe – wymagają zastosowania tuszu i specjalnych materiałów do wytworzenia wzoru. Popularne ze względu na niską cenę.

Nieśmiertelność zwykłej pieczątki

Reliktem można nazwać jedynie fakt, że pieczątki to żaden relikt. Używane w każdej dziedzinie życia, nieskomplikowane, a znacznie ułatwiające życie.

Powszechność używania pieczątki to ewenement w dobie mocno skomputeryzowanej epoki XXI. Bywa, że elektroniczne urządzenia zawodzą i w razie awarii ręczne dokumenty i pieczątka to gwarancja oryginalności i poświadczenia pewnych zdarzeń.

Pieczątki nadal są używane na poczcie i w innych jednostkach użyteczności publicznej, u lekarza, w firmach, u notariusza i kancelarii prawnej. Nikt nie wyobraża sobie wysyłki oficjalnego pisma bez pieczątki i podpisu. To zapewnia wiarygodność nadawcy, ale jest też elementem budowania jego wizerunku.