Czym się kierować przy wyborze konta bankowego?

Konto bankowe

Już blisko 87% Polaków posiada konto bankowe, co sprawia że bankom coraz trudniej zdobyć nowych klientów. Aby zachęcić do przeniesienia konta, banki rozszerzają swoją ofertę dla posiadaczy kont o atrakcyjnie oprocentowane lokaty internetowe, czy kredyty dostępne wyłącznie dla posiadaczy rachunków. Bogactwo ofert banków może przyprawić o zawrót głowy, dlatego warto dowiedzieć się czym się kierować przy wyborze konta bankowego.

Dostępność do konta bankowego

Bankomaty i wpłatomaty

Pierwszy aspektem jaki warto wziąć pod uwagę wybierając konto bankowe są kanały dostępu do niego. Oprócz możliwości dokonywania wpłat i wypłat w placówce banku, powinniśmy mieć dostęp także do bankomatów i wpłatomatów w najbliższej okolicy. Warto w tym przypadku sprawdzić, czy bank pobiera prowizję od dokonywanych wpłat lub wypłat oraz jak dużo bezpłatnych bankomatów mamy do dyspozycji na terenie naszego miasta, regionu, czy kraju. Dodatkowym atutem w tym przypadku będzie również możliwość dokonywania wypłat w bankomatach innych banków, dzięki czemu dostępność do naszego konta zwiększy się diametralnie.

Bankowość internetowa

W 2020 roku z bankowość internetowej korzystało 19,43 mln klientów banków. Pokazuje to jak duże znaczenie ma dla Polaków dostęp do środków przy użyciu Internetu. Wybierając konto bankowe warto dowiedzieć się jakie rozwiązania związane z bankowością internetową oferuje dany bank oraz jak oceniają je inni użytkownicy. Bankowość internetowa XXI wieku powinna być nie tylko intuicyjna, ale przede wszystkim bezpieczna, nawet dla mniej zaawansowanych użytkowników Internetu. Jeśli bank oferuje ekonto, które cieszy się dużą popularnością, a przy tym jest proste w obsłudze, to warto przemyśleć czy nie warto postawić na sprawdzone rozwiązanie i wybrać konto bankowe właśnie w tym banku.

Aplikacja bankowa

Jak pokazuj liczne badania już blisko 70% Polaków korzysta na co dzień ze smartfona. Dlatego równie naturalne jak pozyskiwanie informacji przy użyciu smartfona staje się dla nich płacenie telefonem. Płatności mobilne mogą być dokonywane zarówno bezpośrednio przy użyciu aplikacji bankowej, jak i przy użyciu rozwiązań dedykowanych dla danego urządzenia jak Google Pay, Czy Apple Pay. W Polsce najbardziej popularną metodą płatności mobilnej jest BLIK, który w 2020 roku zanotował 424 mln transakcji.

Nowoczesne konta bankowe powinny umożliwić dostęp do różnorodnych metod płatności mobilnych, a przy tym umożliwić szybkie i bezpieczne sprawdzenie stanu rachunku, czy wykonywanie przelewów przy użyciu aplikacji bankowej.

Bezpieczeństwo jest w tym przypadku kluczowym kryterium, ponieważ jak pokazują liczne statystyki, to smartfony coraz częścią padają ofiarą ataków hakerskich, które w skrajnych przypadkach kończą się nawet utratą wszystkich oszczędności. Dobra aplikacja bankowa powinna posiadać kilku etapową autoryzację transakcji, co pozwoli nam skutecznie chronić oszczędności.

Lokaty i kredyty dla nowych posiadaczy kont bankowych

Kolejnym kryterium, które może zaważyć na wyborze konta bankowego są atrakcyjne lokaty internetowe i kredyty dostępne wyłącznie dla posiadaczy rachunku w danym banku. Banki w ten sposób kuszą klientów, którzy posiadają już konta bankowe u konkurencji, a oferta ta jest czasami bardzo atrakcyjna. Nowi posiadacze rachunków mogą zyskać niekiedy możliwość założenia lokaty internetowej oprocentowanej nawet 5% w skali roku lub zaciągnięcia kredytu z RSO sięgającym tylko 6%. Jeśli planujemy zaciągnięcie pożyczki lub szukamy lokaty internetowej, w której moglibyśmy ulokować oszczędności warto te kryteria wziąć pod uwagę wybierając nowe konto bankowe.

Opłaty za konto bankowe

Ostatnim jednak nie mniej ważny elementem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając konto bankowe są opłaty za prowadzenie rachunku oraz obsługę karty debetowej, którą otrzymamy wraz z otwarciem konta. Opłaty te w większości banków wynoszą 0 złotych, jednak często trzeba spełnić dodatkowe kryterium w postaci wysokości kwoty dokonywanych w miesiącu płatności kartą lub wpływów na konto bankowe. Banki coraz częściej pobierają opłaty za sms-y autoryzacyjne potrzebne przy dokonywaniu przelewów, dlatego szukając odpowiedniego dla nas konta bankowego warto sprawdzić czy dany bank umożliwia także inne, bezpłatne sposoby autoryzacji transakcji.

Jak wybrać dobre konto bankowe?

Jak widać jest wiele elementów, które musimy wziąć pod uwagę wybierając konto bankowe, jednak przede wszystkim musimy wybrać kluczowe dla nas kryteria, które ułatwią nam co dzienne zarządzanie finansami. Jeśli stawiamy na nowoczesność i bezpieczeństwo to przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na aplikację bankową oraz bankowość internetową, które umożliwią nam sprawne i szybkie zarządzanie kontem bankowym z dowolnego miejsca na świecie. Jeśli preferujemy bankowość tradycyjną, wówczas kluczem do wyboru konta bankowego będzie liczba i dostępność bankomatów oraz placówek bankowych w okolicy. Bez względu na nasz wybór, musimy pamiętać że konto bankowe zawsze po pewnym czasie możemy zmienić by dostosować je jeszcze bardziej do naszych wymogów.