Dorabianie kluczy samochodowych – wszystko, o czym powinniście wiedzieć!

Dorabianie kluczy samochodowych

Klucze mają to do siebie, że lubią się łamać, bądź też łatwo jest zgubić. Co prawda, sprawa zwyczajnych kluczy, które stosujemy do otwierania drzwi jest łatwa do rozwiązania, bo można je dorobić w sposób tani i szybki, to jednak klucze samochodowe są trochę trudniejszym zagadnieniem. Postanowiliśmy dla was je wyjaśnić, abyście w przyszłości mając taki problem, nie musieli się nerwowo zachowywać, tylko w spokoju zająć się rozwiązaniem tej przykrej sytuacji.

Kiedy należy dorobić klucze samochodowe?

Kwestia gubienia kluczy samochodowych wcale nie jest taka błaha. Przechowujemy je w miejscu bezpiecznym – czy to kieszenie, czy torebki – ale jednak należy pamiętać, że klucze są niewielkich rozmiarów i czasami wystarczy chwila zapomnienia, żeby je stracić. Czasem nawet nie wiemy, gdzie się to stało, więc na dobrą sprawę musimy pożegnać się ze swoimi kluczami. Jeżeli będziemy mieć więcej szczęścia, to być może uda się je znaleźć, jednak nie zawsze o to łatwo. Kieszenie w spodniach zawiodły już niejedną osobę i choć może się zdarzyć, że będziemy mieli zapasowy klucz, to i tak czy siak będziemy potrzebować kolejnego, w razie zgubienia tego zapasowego.

Kolejnym przypadkiem może być zatrzaśnięcie samochodu. Bywa tak, że jesteśmy spóźnieni i robimy pewne czynności pod wpływem impulsu. Nie ma takich ludzi, którzy w szale czasowym nie popełniliby choć jednego błędu. Dużym plusem całej tej sytuacji z kluczami jest to, że większość z nas nie korzysta już ze starych pojazdów, które odpalało się właśnie poprzez przekręcenie kluczyka w stacyjce. Tak więc nie udamy się do pierwszego lepszego ślusarza w naszej okolicy, ponieważ stosuje się immobilizer, który jest zaprogramowany w odpowiedni sposób. 

Nie można zapomnieć o tym, że koniecznie trzeba dorobić klucz samochodowy, jeżeli zostaliśmy z niego okradzeni. Przede wszystkim należy ten fakt zgłosić na policję, natomiast złodzieje nie próżnują i potrafią w najbardziej kreatywny sposób okraść nas z naszego pojazdu. Tutaj jest o wiele ciężej, bo czasem może po prostu nie pomóc nam pora, ponieważ samochód zostanie skradziony nocą, więc czasu na reakcje już nie będzie. Najgorsza jednak jest bierność i jeżeli pogodzimy się z utratą kluczyków i samochodu, to jest to najgorsze co możemy zrobić.

Jak wygląda proces dorobienia klucza samochodowego?

Jeżeli mamy do czynienia ze starym samochodem, to może się okazać, że nie będzie to żadnym problemem. Całość zostanie zrobiona od ręki i będziemy mogli dorobić tyle kluczy, ile będziemy chcieli, natomiast na naszych drogach takich pojazdów jest coraz mniej. Nie będziemy mówić, że dorabianie kluczy samochodowych z immobilizerem jest szybkie, niestety nie. Całość może zająć nawet kilka tygodni, chociaż istotne jest to, że w przypadku posiadania klucza zapasowego ten proces znacznie się skróci.

Samo dorobienie kluczyka samochodowego wymaga zaprogramowania, aczkolwiek uspokajamy – dobrzy fachowcy zrobią to nawet na odległość. Wystarczy czasem zdjęcie, żeby wykonać taką usługę, a szczególnie jest to ważne dla tych, którzy są w trasie i się zatrzasnęli. 

Ile kosztuje koszt dorobienia kluczyka samochodowego?

Nie da się jednoznacznie powiedzieć ile kosztuje taka usługa. W przypadku starszych samochodów może być to koszt około 50-100 zł, natomiast sprawa jest poważniejsza, jeżeli chodzi o nowsze kluczyki. Są tutaj takie rozwiązania jak zamówienie nowego kluczyka w ASO, czyli autoryzowanej stacji obsługi. Koszt jednak będzie tutaj zdecydowanie większy – mowa o kilkuset złotych, jak nie nawet więcej. Wszystko jest uzależnione od rodzaju samochodu oraz modelu.

Mamy nadzieję, że nie będziecie musieli dorabiać kluczyka. Roztropności nigdy za mało, więc czasem nie warto działać w pośpiechu i dokładnie chować klucze, aby nie narażać się na konieczność wydatku w postaci dorobienia zapasowego kluczyka.