Instalacje fotowoltaiczne dla domu
Coraz więcej osób zakłada w Polsce instalacje fotowoltaiczne i dzięki temu ma dostęp do taniego i ekologicznego prądu. Opłaca to się każdemu: rodzinom, przedsiębiorcom i rolnikom.
Budowa instalacji fotowoltaicznej
Instalacje fotowoltaiczne są to układy zasilające obiekty w darmową energię elektryczną pochodząca ze słońca. Składają się z składa się z paneli fotowoltaicznych, inwertera (falownika), konstrukcji nośnej (montażowej) oraz kabli i złączek.
Kluczowym elementami instalacji instalacji są właśnie panele, które zmieniają promieniowanie słoneczne na prąd stały. Przed montażem należy odpowiednio dopasować moc instalacji fotowoltaicznych do potrzeb. Chodzi po prostu o to ile modułów fotowoltaicznych trzeba zamontować, aby tyle prądu i le nam potrzeba. Niezbędny jest również wybór właściwego miejsca ich instalacji. Oczywiście najczęściej montuje się je na dachu spadzistym lub płaskim w kierunku południowym i pod odpowiednim kątem. Miejsce to nie może być zacienione. Współczesne technologie pozwalają na montaż paneli również na elewacji budynku lub na gruncie. Oczywiście podłoże musi być stabilne.
Następną istotną częścią instalacji jest Inwerter. Ma on za zadanie przekształcanie prądu stałego, który produkują panele fotowoltaiczne, na prąd o napięciu zmiennym, czyli taki który występuje w gniazdkach. Taki inwerter zwany również falownikiem musi być zabezpieczony przed wilgocią i zabrudzeniami oraz trzeba mu zapewnić odpowiednią wentylację. Miejsca, gdzie ma pracować najlepiej skonsultować z profesjonalnym doradcą, projektantem fotowoltaiki bądź ekipą montażową, ponieważ ma ono kluczowe znaczenie na jego prawidłową pracę. Natomiast wszelkie złączki i kable powinny być najwyższej jakości, która gwarantuje bezawaryjna pracę.
Zalety fotowoltaiki
Fotowoltaika jest również lepsza od każdego innego innego źródła prądu przede wszystkim z powodu ogromnych oszczędności w jego pozyskiwaniu. Po kilku latach użytkowania zwraca się to, co zainwestowano w jej kupno i montaż i ma się praktycznie darmowy prąd. Poza tym klienci indywidualni jak i przedsiębiorcy, montujący fotowoltaikę, mogą skorzystać z wielu możliwości dofinansowania takiej inwestycji. Dobre firmy zajmujące się instalacją fotowoltaiki pomagają w szukaniu takich dotacji i wypełnianiu wniosków.
Kolejna zaleta fotowoltaiki to ochrony środowiska. Są to bowiem instalacje ekologiczne, pozwalające na zmniejszenie zużycia konwencjonalnych źródeł energii. Co bardzo wygodne urządzenia te po zamontowaniu są w pełni bezobsługowe, prąd produkuje się sam. Może być zużywany od razu lub przekazywany na zasadzie odsprzedaży do sieci lub w niej magazynowany i odzyskiwany za pewnymi opłatami, gdy ma się go za mało. Wszystko to dzieje się automatycznie.
Wytwarzanie energii z innych odnawialnych źródeł jak na przykład turbiny wiatrowe może być hałaśliwe, prąd ze słońca powstaje w absolutnej ciszy. Jest idealnym rozwiązaniem dla obszarów miejskich i zastosowań mieszkaniowych. Fotowoltaika jest również bardzo odporna na różne anomalie pogodowe – wiatr, grad czy zalegający śnieg, a jej montaż nie wymaga pozwolenia na budowę. Panele nie wymagają konserwacji, a bezawaryjne funkcjonowanie takich systemów szacuje się na około 30 lat. Na taki czas pracy otrzymuje się również zwykle gwarancję producenta.