Jak obniżyć koszty ogrzewania domu?
Gospodarstwa domowe w Polsce coraz bardziej odczuwają rosnące ceny energii elektrycznej, gazu oraz węgla, co przekłada się także na koszty ogrzewania. Te wydatki jak pokazują się statystyki stanowią największy udział w budżetach domowych mniej zamożnych Polaków, dlatego aby przygotować się na nadchodzącą zimę oraz kolejne podwyżki coraz więcej z nich myśli o zmianie instalacji grzewczej na odnawialne źródła energii.
Fotowoltaika zamiast kopciucha
Pierwszym pomysłem na jaki wpadają osoby myślące o ograniczeniu kosztów ogrzewania w domu jest oczywiście fotowoltaika. W ostatnim czasie instalacje fotowoltaicznej powstają w Polsce jak grzyby po deszczu mimo że średni koszt takiej instalacji to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dokładna kwota uzależniona jest od przeznaczenia instalacji oraz powierzchni domu. Jeśli instalacja ma służyć wyłącznie do ogrzewania elektrycznego lub zasilania pompy ciepła, wówczas wystarczy instalacja o mocy 5-6 kW, która kosztuje ok. 20 tysięcy złotych. Jeśli fotowoltaika ma oprócz kopciucha zasilić również sprzęty elektryczne i zapewnić nam samowystarczalność energetyczną, wówczas potrzebować będziemy większej instalacji o mocy 10-20 kW, a to już koszt ok. 50 tysięcy złotych.
Inwestycja w fotowoltaikę, która może zasilić elektryczne ogrzewanie podłogowe lub pompę ciepła zwraca się po kilku latach, a na jego wdrożenie możemy uzyskać dofinansowanie Państwa w kwocie 3 tysięcy złotych, co stanowi dodatkowo zachętę do wybrania tego rozwiązania.
Własna turbina wiatrowa
Innym ciekawym, choć mało popularnym w naszym kraju rozwiązaniem jest turbina wiatrowa. Turbina taka idealnie sprawdzi się w miejscach, gdzie występują często silne podmuchy wiatru, takich jak Polskie wybrzeże, czy góry. Koszt tego rozwiązania jest mniejszy niż fotowoltaiki i oscyluje w przypadku mocy 5 kW w okolicach kwoty 15 tysięcy złotych. Urządzenie tego typu wbrew powszechnie panujące opinii są bezpieczne i ciche, a ich efektywność jest naprawdę wysoka. Turbina wiatrowa przy odpowiednich uwarunkowaniach może spokojnie zasilić ogrzewanie domu o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Mimo to turbiny wiatrowe są w Polsce wykorzystywane raczej jako uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej, co pozwala na zwiększenie efektywności energetycznej całego zestawu.
Pompy ciepła do domu 100m2
Chcąc zmniejszyć rachunki za ogrzewanie oczywiście nie musimy budować farmy wiatrowej, czy też wielkie instalacji fotowoltaicznej. Często wystarczy zmienić mało efektywną instalację grzewczą na nowoczesne rozwiązanie, taki choćby jak pompy ciepła. To urządzenie grzewcze wykorzystuje do swojej pracy energię zgromadzoną w środowisku naturalny, która występuje w pokładach wody, gruncie oraz powietrzu. Jedyną energię elektryczną jaką zużywamy w tym przypadku to ta niezbędna w procesie transportu energii i podtrzymania całego procesu. W przypadku pompy ciepła, która dostarczy do naszego domu 5kW zielonej energii, konieczne będzie pozyskanie 1kW energii elektrycznej z zewnętrznej instalacji.
Termoizolacja sposobem na oszczędności
Wymiana instalacji grzewczej na pompę ciepła lub elektryczne ogrzewane zasilane fotowoltaiką to nie jedyny sposób na oszczędności. Innym skutecznym sposobem na ograniczenie kosztów związanych z ogrzewanie jest termoizolacja budynku. Duża ilość domów, zwłaszcza tych budowanych kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu nie spełnia wymogów związanych z klasą energetyczną. Skutkiem tego są duże straty energii cieplnej, a co za tym idzie wzrost wydatków na ogrzewanie. Często w takim przypadku wystarczy wykonać termoizolację budynku, wymienić okna, czy uszczelnić miejsca, w których ciepło ucieka z pomieszczeń. Dla pewności że nasz budynek jest optymalnie przygotowany na zimę, warto wykonać audyt energetyczny, który wskaże elementy konstrukcji domu, które generują największą stratę ciepła. Po wyeliminowaniu tego typu miejsc możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznych na ogrzewaniu naszego domu.