Jak zabezpieczyć nowe auto z salonu?

Jak zabezpieczyć nowe auto z salonu?

Zakup nowego auta dla większości z nas to nie lada wydatek, na który możemy sobie pozwolić raz na kilka, a nawet kilkanaście lat. Dodatkowo dostępność nowych aut na rynku pierwotnym jest bardzo ograniczona, przez co na nowe auto z salonu możemy czekać nawet kilka lat. Dlatego po zakupie nowego auta szukamy sposobu by zabezpieczyć go zarówno przed rdzą, jak i mechanicznymi uszkodzeniami lakieru.

Zabezpieczenie antykorozyjne nowego samochodu

Wiele osób kupując nowe auto sądzi że problem korozji ich nie dotyczy, bo rdzewieją zazwyczaj kilkunastoletnie samochody, które są garażowane pod chmurką. Nic bardziej mylnego, co potwierdzają specjaliści od zabezpieczeń antykorozyjnych aut, którzy często już w kilkumiesięcznych autach muszą walczyć z korozją niektórych elementów podwozia. Przyczyną tego stanu rzeczy jest słabe zabezpieczenie antykorozyjne oraz bardzo cienki lakier obecnie sprzedawanych aut. Fabryczne zabezpieczenie przy pierwszym kontakcie z solą drogową oraz skrajnymi warunkami atmosferycznymi, czy kamienia szybko ulega uszkodzeniu, przez co auto jest praktycznie nie chronione przed rdzą.

Aby poradzić sobie z tym problemem warto po zakupie nowego auta z salonu wybrać się do firmy specjalizującej się w zabezpieczeniach antykorozyjnych i dokonać kompleksowego zabezpieczenia zarówno podwozia, nadkoli, jak profili zamkniętych. Takie zabezpieczenie zapewni nam spokój na ładnych kilka lat, dzięki czemu nawet przy sprzedaży kilkunastoletniego auta nie będziemy musieli się martwić widoczną korozją.

Koszt takiej usługi zależny jest od wielkości auta oraz aktualnego stanu podwozia i zazwyczaj wynosi od tysiąca do dwóch tysięcy złotych.

Samochodowe folie ochronne

Kolejnym słabym punktem nowego auta po podwoziu jest lakier, który przez normy związane z ekologią nie jest już tak trwały, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie samochody kupowane wprost z salonu są bardzo podatne na zarysowania oraz odpryski lakieru, co z czasem może tak samo jak w przypadku podwozia przełożyć się na ogniska korozji, a co za tym idzie duży spadek wartości naszego auta.

Jeśli chcemy, aby nasze nowe auto z salonu zachowało swój wygląd na lata, warto pomyśleć o jego zabezpieczeniu, przy użyciu folii PPF. Tego typu folie ochronne są trwałe, a przy tym praktycznie nie widoczne. Stanowią one dodatkową ochronę lakieru, która zwłaszcza na najbardziej newralgicznych elementach, takich jak zderzak, maska, czy okolice klamek jest niezbędna. Montując folię PPF możemy nie obawiać się odprysków od kamieni, rys od kluczyków, czy tipsów żony. Dodatkowo po kilku latach możemy zdemontować folę ochronną, przez co nasze auto będzie ponownie wyglądać jak nowe.

Koszt oklejenia kluczowych elementów auta folią ochronną to wydatek kilku tysięcy złotych, jednak w przypadku zakupu nowego auta nie jest to wydatek lecz inwestycja.

Powłoka ceramiczna lakieru

Innym nieco tańszym sposobem na zabezpieczenie powłoki lakierniczej w nowym aucie z salonu jest powłoka ceramiczna lakieru. Powłoka ta jest bardziej trwała od wosku i w zależności od opcji jaką wybierzemy w SPA samochodowym może mieć trwałość od 2 do nawet 10 lat. Powłoka ta w odróżnieniu od folii ochronnych nie zapewni naszemu nowemu nabytkowi z salonu odporność na uszkodzenia mechaniczne, jednak utrzyma jego blask i ochroni go przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV, czy sól drogowa.

Powłoka ceramiczna lakieru nałożona na nowy samochód z salonu to wydatek w zależności od trwałości od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Jej przewagą nad folią PPF jest fakt że chroni ona kompleksowo całą karoserię auta, a dodatkowo ułatwia ono utrzymani lakieru w dobrej kondycji i blasku przez lata.

Czy warto zabezpieczyć nowe auto z salonu?

Zakup nowego auta to duży wydatek, dlatego warto zabezpieczeń nowe auto z salonu przed korozją oraz odpryskami lakieru. Wydatek kilku tysięcy złotych na powłokę antykorozyjną podwozia, zabezpieczenie profili zamkniętych, czy folią PPF lub powłokę ceramiczną lakieru, to zaledwie ułamek ceny nowego auta z salonu, a może sprawić że za kilka, czy kilkanaście lat nasze auto straci mniej na wartości. W końcu każdy kupujący doceni nieskazitelną powłokę lakierniczą, czy brak korozji na podwoziu. A biorąc pod uwagę ceny aut używanych w Polsce oraz utrudnioną dostępność nowych aut, zabezpieczenie nowego auta z salonu będzie dobrą inwestycją na przyszłość.