Jaki program Lewicy na wybory 2023?

Program Lewicy

Lewica, jest polskim projektem politycznym, który utworzony został w 2019 roku, na potrzeby wyborów parlamentarnych. Stanowi ona połączenie SLD i Wiosny Roberta Biedronia, które funkcjonują dziś pod nazwą Nowa Lewica, z Partią Razem, przekształconą obecnie w formację Lewica Razem. Ideologią polityczną, przyświecającą ów partii jest przede wszystkim szeroko pojęty socjalizm demokratyczny, charakteryzujący się poparciem dla demokracji, jako głównej formy rządów w państwie, a także proeuropeizm, który uznaje i pochwala integrację europejską, kładąc szczególny nacisk na członkostwo i przynależność państwa do Unii Europejskiej. Charakterystycznym dla Lewicy poglądem, wzbudzającym wiele kontrowersji jest także feminizm, definiujący i walczący o równość płci pod względem politycznym, ekonomicznym, czy społecznym. Pod hasłem „Łączy nas przyszłość”, kryje się szczegółowy program wyborczy partii, ukazujący najważniejsze, zgodne z prawem, innowacyjnym rozwojem i właściwą polityką postulaty.

Program Lewicy wciąż aktualny

Program wyborczy Lewicy, zyskał dumny tytuł „Łączy nas przyszłość”, a wszystkie zawarte w nim postulaty, założenia i pomysły zostały podzielone na trzy kategorie; Współpraca, Wspólnota i Wolność, których skrót (www), nawiązuje to powszechnego dziś internetu i ma kojarzyć się z postępem czasu, rozwojem technologii i nowoczesnego myślenia wśród społeczeństwa. Każda z kategorii zawiera odpowiednie podrozdziały, których zadaniem jest nakierować odbiorcę/czytelnika, na szczegóły zmian i rewolucji, związane z danym zagadnieniem, jakie Lewica obiecuje wcielić w życie, po wygraniu wyborów.

Kategoria „Współpraca” ukazuje, jak Lewica pragnie poradzić sobie z odejściem od użytkowania węgla, uniezależnienia Polski od zagranicznego gazu, a także inwestowaniu w ekologiczne źródła energii, oraz popularyzowanie korzystania z samochodów elektrycznych. Polityka klimatyczna, stanowiąca jeden z podrozdziałów tejże kategorii, zapewnia dofinansowanie do wymiany pieców węglowych na nowoczesne instalacje grzewcze, a nawet własną energię w domu, której zapasy, tak jak pozostałe dobra będzie można bezproblemowo sprzedać, ograniczając formalności do niezbędnego minimum. Zagadnienie związane z ochroną środowiska, gwarantuje powołanie Rzecznika Praw Zwierząt, który zajmie się opieka nad zwierzętami domowymi, hodowlanymi i dzikimi. Fermy produkujące i dystrybuujące futra zostaną zlikwidowane, a cyrkowe zwierzęta będą uwolnione. Rolnicy objęci zostaną powszechnym systemem ubezpieczeń, chroniącym w przypadku powodzi, suszy, czy niespodziewanej wichury, wyniszczającej dotychczasowy dobytek. Zagadnienie sprawnego państwa, ma wzmocnić zaufanie do policji, pomóc w odpartyjnieniu spółek Skarbu Państwa, oraz zlikwidować Instytut Pamięci Narodowej i propagandę, która rozsiewa, a pozostałe zabytki, lub zadania naukowe przenieść do Archiwum Państwowego.

Druga z kategorii to „Wspólnota”, która przede wszystkim inwestuje w ludzkie zdrowie, obiecując, iż każdy lek na receptę nie będzie kosztował więcej, niż 5 złotych, a najmłodsi z obywateli, emeryci, renciści, kobiety w ciąży, bądź osoby po przeszczepach otrzymają wszystkie niezbędne lekarstwa zupełnie za darmo. Podrozdział programu, zajmujący się innowacyjna edukacją ma zapewnić usunięcie religii ze szkół i zastąpienie jej dodatkowymi lekcjami języka angielskiego, dzięki czemu uczniowie zostaną o wiele lepiej przygotowani do dalszego życia i bezstresowych podróży, bądź wycieczek bez językowych barier. Edukacja o zdrowiu i seksualności będzie rzetelnie i szczegółowo nauczać o ciele człowieka, stosownie do stopnia dojrzałości i wieku uczniów. Wsparcie dla rodzin, oferowane przez Lewicę to przede wszystkim bezpłatne miejsce w żłobku dla każdego malucha, pełnopłatny wręcz obowiązkowy urlop dla obojga rodziców, a także pełna refundacja leczenia niepłodności przy użyciu in-vitro, dla każdej z kobiet, bez względu na status społeczny, bądź wiek.

Ostatnie z trzech W, to kategoria „Wolność”, która wydaje się być obecnie najważniejszym elementem programu wyborczego. Skupia się ona w głównej mierze na prawach kobiet, zapewniając możliwość do bezpiecznego przerwania ciąży, o którym zadecyduje tylko i wyłącznie ciężarna pacjentka, obiecując refundację najnowocześniejszej antykoncepcji i pigułek „dzień po”, do których obecna władza utrudnia dostęp. Podrozdział zajmujący się równymi prawami, traktuje o wprowadzeniu równości małżeńskiej i legalizacji związków partnerskich osób LGBT, oraz o równych płacach bez względu na płeć, w oparciu o model panujący na Islandii. Zagadnienie skupiające się nad świeckim państwem mówi o wprowadzeniu kas fiskalnych dla księży, tak, aby kościoły ujawniały przychody na takich samych zasadach jak organizacje pozarządowe, o rozdziale państwa od kościoła i likwidacji funduszu kościelnego, a także zaprzestania finansowania księży przez państwo, a nawet o likwidacji klauzuli sumienia i zapewnieniu dostępu do usług medycznych bez względu na przekonania lekarzy, pielęgniarek, czy farmaceutów.

Dodatkowo, Lewica w duecie z Konfederacją są pionierami w procesie związanym z legalizacją marihuany w Polsce. Obie partie zgodnie uważają (co zdarza się bardzo rzadko), że każdy obywatel, powinien móc mieć przy sobie pół grama zielonego wyrobu na własny użytek. Dzięki temu parlamentarnemu zespołowi ds. legalizacji marihuany, 7 maja 2022 roku, oficjalnie przyjęto, iż produkty o zawartości THC do 0,03% są w Polsce w pełni legalne.

Jak Lewica chce poradzić sobie z problemami 2023 roku

W momencie, gdy Lewica wygra wybory, będzie musiała stawić czoła wyzwaniom, które na nią czekają. Inflacja i wysokie stopy procentowe, spędzające dziś sen z powiek niejednego Polaka, czy zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, w związku z wojną, która trwa na Ukrainie, to zagadnienia, którymi w pierwszej kolejności trzeba będzie się zająć. Dodatkowym zadaniem, jakie czyha na ów partię polityczną jest uzyskanie środków z KPO i realizacja odbudowy kraju.

Pierwszym pomysłem, związanym z obniżką cen, jaki proponuje nam Lewica jest obniżenie VAT z 23% do 15%, dzięki czemu na litrze paliwa, tak drogocennym w dzisiejszych czasach zaoszczędzić by można aż 25 groszy. VAT wynoszący 8% powinien zostać obniżony do zera, przez co książki i ponad połowa produktów żywnościowych będą o wiele tańsze. Robert Biedroń wielokrotnie w udzielanych wywiadach podkreślał, iż rekompensata za gaz i prąd w ramach ulgi noworocznej winna być dostępna dla każdego, bez względu na osiągany dochód.

Pomysłem posła Tomasza Treli jest natomiast obniżenie marży na wszystkie paliwa i zamrożenie stóp procentowych, a żeby wszcząć walkę z inflacją, Lewica proponuje waloryzację emerytur. W celu otrzymania środków unijnych z KPO, posłowie i posłanki ów partii obiecują, iż gdy dosięgną władzy i wygrają wybory, to zajmą się sądownictwem i wprowadzą zmiany, jakich wymaga od nas UE. Dopiero transformacja polskiego sądownictwa i rozwiązanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego odblokuje wypłatę środków pieniężnych dla Polski. Aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne dla kraju, Lewica pragnie postawić na zielone źródła energii i zainwestować w wiatraki produkujące energię, czy zająć się unowocześnieniem istniejących już w Polsce kopalni węgla brunatnego.