Kiedy warto odwiedzić gabinet podologiczny?

Podologia

Świadoma pielęgnacja stóp w ostatnim czasie stała się bardzo popularna. Ludzie coraz chętniej chodzą na wizyty do podologa z różnymi dolegliwościami. Odpowiednia higiena i pielęgnacja stóp jest bardzo ważna, ponieważ daje komfort podczas chodzenia. Dodatkowo nie można zapomnieć o tym, że zabiegi u specjalisty sprawiają, że wizualny aspekt znacząco się poprawia. Kiedy warto zdecydować się na wizytę u podologa? Z jakimi problemami jest w stanie pomóc?

Czym zajmuje się podolog?

Podolog to specjalista zajmujący się problemami dotyczącymi stóp. Do jego zadań należy nie tylko leczenie, ale również profilaktyka. W tym fachu wymagane jest regularne uaktualnianie wiedzy, która dotyczy wielu dziedzin. Podolog musi wiedzieć jakich kosmetyków powinno się używać, ale jednocześnie powinien wykonywać zabiegi i znać się na chirurgii. To specjalizacja, która wymaga poświęcenia i wielu lat nauki.

Podolog zajmuje się osobami cierpiącymi na wiele chorób i dolegliwości. To on zajmuje się takimi problemami, jak deformacje, bóle kości, mięśni czy uszkodzenie zewnętrznej części stóp. Jednak podolog ma bardzo dużą wiedzę na temat pielęgnacji stóp i dlatego osoby, które chcą poprawić cokolwiek w tym aspekcie, powinny zasięgnąć jego rady.

Podolog zajmuje się również fizjoterapią w zakresie stóp. Pomaga zrehabilitować różnego rodzaju deformacje takie jak np. haluksy. Ponadto przy bólu stóp może wykonać masaż.

Pierwsza wizyta u podologa

Pierwsza wizyta u podologa jest bardzo stresująca, w szczególności dla osób, które nigdy nie przywiązywały dużej wagi do pielęgnacji stóp. Jednak należy pamiętać, że specjalista nie tylko zajmie się schorzeniami stóp, ale również pokieruje w kwestii właściwego dbania o tę część ciała.

Zazwyczaj pierwsza wizyta zaczyna się od wywiadu. Podolog pyta o tryb życia, uprawiane sporty itd. Dodatkowo interesują go choroby takie jak reumatyzm czy cukrzyca. Warto wspomnieć o ewentualnych kontuzjach stóp, które miały miejsce.

Na pierwszej wizycie konieczne jest komputerowe badanie stóp, dzięki któremu specjalista dowie się, jaki jest układ stóp oraz w jaki sposób pracują na co dzień.

Z jakimi dolegliwościami udać się do podologa?

Podolog to osoba zajmująca się wszystkim, co dotyczy stóp. Jednak są pewne częstsze problemy i dolegliwości, z którymi zazwyczaj odwiedza się tego specjalistę. W jakich sytuacjach pomoże?

Wrastający paznokieć

Paznokieć, który wrasta w palec to z pozoru niegroźna rzecz, której absolutnie nie należy bagatelizować. Kiedy paznokieć za bardzo wrośnie w skórę, pojawia się zaczerwienienie, a często wraz z nim stan zapalny. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na cukrzycę, ponieważ mają one problem z regeneracją tkanek i gojeniem się ran. Należy uważać na sytuacje, w których dochodzi do krwawienia czy ropienia rany.

Czym spowodowany może być wrastający paznokieć? Zazwyczaj wina stoi po stronie nieprawidłowo obcinanych paznokci lub niewygodnego obuwia.

Grzybica stóp i paznokci

Grzybica stóp i paznokci to kolejna dolegliwość, z którą ludzie zgłaszają się do podologa. Jest to choroba zakaźna, którą bardzo łatwo można się zarazić. Nie należy bagatelizować sprawy, ponieważ grzybica może rozprzestrzeniać się na całe ciało. Poza tym powoduje nieprzyjemny zapach stóp, a dodatkowo znacznie pogarsza kondycję paznokci.

Podolog zazwyczaj przepisuje odpowiednie maści lub tabletki doustne, których działanie jest dosyć szybkie. W sytuacji, w której nie dochodzi do rezultatów, specjalista może usuwać grzybicę laserowo.

Odciski i kurzajki

Odciski i kurzajki to niedoskonałości stóp, którymi zajmuje się podolog. Odciski na skutek nieprawidłowej pielęgnacji i zbyt dużej ilości zrogowaciałego naskórka. Kurzajki są spowodowane wirusem HPV, a ich usunięcie zazwyczaj odbywa się przy pomocy preparatów lub ciekłego azotu.

Prawidłowa pielęgnacja stóp jest bardzo ważna szczególnie w chwili, kiedy pojawiają się jakiekolwiek sygnały świadczące o chorobie. Warto w takiej sytuacji odwiedzić podologa.