Lewica w wyborach 2023
Wiadomo, że bardzo ważne są wybory parlamentarne, które odbędą się w 2023, bo to od nich zależy jaka frakcja będzie rządziła w Polsce przez następne kilka lat. Dlatego wszystkie partie będą prowadziły dość intensywną kampanię, aby zdobyć jak najwięcej głosów, co w konsekwencji przełoży się na ilość zdobytych mandatów do Sejmu i Senatu. Wiadomo, że jedna partia polityczna może rządzić samemu, jeżeli uzyska odpowiednią ilość głosów lub będzie musiała wejść w koalicję z jakimś innym ugrupowaniem, które znajdzie się w Sejmie.
Czy Lewica ma szansę wygrać w wyborach?
Od kilku lat w Polsce rządzi Prawo i Sprawiedliwość, dlatego oni są faworytami do zwycięstwa w wyborach w roku 2023r. W tej chwili w Sejmie dominują partie prawicowe, ale Lewica ma spore szanse przynajmniej na wejście do Sejmu. W tej chwili Lewicę reprezentują partie polityczne o zbliżonych poglądach na gospodarkę i sytuację społeczną w Polsce. Ich ideą jest to, że każdemu obywatelowi powinny przysługiwać podobne prawa. Do partii lewicowych w tej chwili w Polsce można zaliczyć partię Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Lewica Razem i Polska Partia Socjalistyczna. W ostatnich wyborach parlamentarnych w 2019 roku te wszystkie partie tworząc jeden sojusz o nazwie Lewica uzyskały poparcie 12 procent. W tej chwili jednak, gdyby wybory odbywały się w tej chwili to Lewica mogłaby mieć spory problem, aby wejść do Sejmu, ponieważ jej poparcie według badań sondażowych wyniosłoby około 4 procent. Dana partia musi otrzymać pięć procent wszystkich głosów, aby znaleźć wśród partii, które będą obecne w Sejmie w czasie następnej kadencji. W tej chwili wydaje się, że temu ugrupowaniu brakuje wyrazistego lidera, a także ciężko jest tej partii przekonać ludzi do swoich poglądów. Najpoważniejszym kandydatem do tej roli wydaje się być Adrian Zandberg, bo potrafi on mówić rzeczowo, co może przyciągnąć dodatkowych wyborców do jego ugrupowania. Program Lewicy charakteryzują trzy słowa, czyli wolność, współpraca i wspólnota. Jednym z postulatów tej opcji politycznej jest to, aby opodatkować Kościół, ale też zrezygnować z lekcji religii. Przedstawiciele Lewicy podkreślają, że wszyscy ludzie są równi niezależnie od tego jaką mają karnację, pochodzenie, czy status społeczny. W tej chwili przedstawiciele tej partii mogą liczyć na głosy przeciwników aborcji i osób, które są blisko związane z osobami LGBT. Część osób szuka alternatywnej partii, dzięki której poprawi się ich sytuacja w kraju. Lewica może liczyć też na głosy od kobiet, bo ta partia jest za równouprawnieniem, dlatego te postulaty trafiają do osób postępowych.
Z kim Lewica może stworzyć koalicję po wyborach?
W tej chwili wydaje się, że nie ma takiej opcji, aby Lewica wygrała wybory i rządziła samemu, dlatego będą oni musieli poszukać koalicjanta. W obecnym rządzie współpracują oni z Koalicją Obywatelską, ponieważ dość daleko jest im do poglądów, które są prezentowane przez partię rządzącą w tej chwili w Polsce, czyli Prawo i Sprawiedliwość. Ciężko jest o współpracę między lewicą i prawicą, dlatego jest większa szansa na koalicję z partią Szymona Hołowni Polska 2050 i Koalicją Obywatelską niż z Prawem i Sprawiedliwością. Pozostałym partiom startującym w wyborach nie będzie się łatwo dostać do Sejmu, dlatego te cztery partie powinny decydować o dalszych losach Polski przez cztery lata chyba, że dojdzie do przedterminowych wyborów to ten czas może się skrócić. Wydaje się jednak, że partie Koalicja Obywatelska, Polska 2050 i Lewica będą chciały stworzyć koalicję, aby mieć większość w Sejmie i odsunąć od władzy partię, na której czele stoi Jarosław Kaczyński.