Masaż relaksacyjny
Jednym z oddziaływań, których celem jest poprawa stanu zdrowia fizycznego, ale także psychicznego, jest masaż. Jest on znany już od około 300 lat p.n.e. a jego początków należy szukać w Indiach oraz Chinach. Ta technika, której stosowanie miało i do tej pory ma duży wpływ prozdrowotny na ludzki organizm, była w tamtych zamierzchłych czasach częścią rytuałów religijnych. Ogólnie rzecz ujmując masaż, jest to zbiór chwytów i technik manualnych. Takie oddziaływanie mechaniczne na ciało człowieka wpływa pozytywnie na skórę, stawy, mięśnie, narządy oraz inne organy w organizmie. Kiedy poddajemy się takim czynnościom, krew zaczyna szybciej krążyć, co prowadzi do szybszego odprowadzania zbędnych metabolitów. Nasze tkanki są odżywione oraz następuje poprawa pracy poszczególnych narządów. Dzięki temu czujemy się zdrowsi, a co za tym idzie, jesteśmy także bardziej szczęśliwi. Nie od dziś jest przecież znane powiedzenie „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Jednym z elementów masażu leczniczego jest:
Co to jest masaż relaksacyjny?
Być może niektórzy się zastanawiają, co to w ogóle jest? Otóż tego typu rozmasowywanie skupia się głównie na niwelowaniu napięć mięśniowych i odprężaniu całego ciała. Jest też pomocne przy zmniejszaniu tkanki tłuszczowej, eliminowaniu między innymi bólu pleców, karku, czy barku. Masaż relaksacyjny jest również bardzo pomocny w sytuacji, kiedy jesteśmy zestresowani, dręczy nas niepokój, pomaga w wyciszeniu emocjonalnym osoby masowanej. Takiego oddziaływania na swój organizm w dzisiejszym pędzącym świecie potrzebuje coraz więcej osób, zmagających się z rozmaitymi problemami na gruncie zawodowym oraz rodzinnym.
Jakie są wskazania, aby poddać się powyższemu zabiegowi fizjoterapeutycznemu?
Pokrótce zostało to już powiedziane, ale wchodząc bardziej w szczegóły, masaż relaksacyjny jest bardzo pomocny w zwalczaniu, chociażby bezsenności, w przypadku, gdy jesteśmy chronicznie zmęczeni, stale brak nam energii, mięśnie są ciągle napięte, a także cierpimy na nerwową nadpobudliwość. Poza tym ważne są nasze osobiste odczucia, jeśli czujemy że takiego wsparcia potrzebujemy, trzeba z niego skorzystać. Najważniejszym zadaniem, przed którym stoi specjalista prowadzący wyżej wymienione masowanie, to doprowadzenie do uspokojenia organizmu i skutecznego wyciszenia pacjenta.
Rodzaje masażu relaksacyjnego
Jeśli chodzi o to zagadnienie, wyróżnić należy 3 najbardziej popularne rodzaje masażu relaksacyjnego. Tak więc opiszmy je pokrótce:
- masaż klasyczny – masażysta stosuje rozmaite techniki, których celem jest pozbycie się napięcia mięśniowego, rozmasowywanie łagodzi ból oraz powoduje odprężenie. Podczas masażu klasycznego osoba go przeprowadzająca wykonuje następujące czynności, a mianowicie głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uciskanie i oklepywanie,
- masaż lomi lomi – osoba masowana jest naga, oczywiście intymne części ciała są zasłonięte. Masażysta stosuje specjalny olej rozgrzewający, który wciera najpierw w plecy, a następnie w ramiona oraz nogi, towarzyszy temu relaksująca muzyka oraz odpowiednio przygotowany, przytulny i ciepły pokój,
- masaż gorącymi kamieniami – do tego rodzaju zabiegu fizjoterapeutycznego używa się, jak to już zostało zaznaczone rozgrzanych kamieni, za ich pomocą ciało jest ugniatane i rozcierane, a w niektórych momentach kładzie się je nieruchomo na ciele osoby masowanej. Ten masaż relaksacyjny znakomicie na przykład oczyszcza skórę z toksyn oraz ją dotlenia, powoduje rozluźnienie mięśni oraz doskonale pomaga w sytuacji, kiedy jesteśmy zestresowani. Poza tym wpływa niezwykle korzystnie na układ krwionośny i wiele innych. Trzeba zaznaczyć, iż tego typu oddziaływanie jest w pełni bezpieczne, a także bezbolesne.