Matcha – dlaczego warto ją pić?

Japońska zielona herbata Matcha

Skąd pochodzi matcha?

Macha pochodzi z krzewów herbacianych w środkowej Japonii. Natomiast zbiory herbaty rozpoczyna się pod koniec kwietnia. Zwykle cały proces trwa około miesiąca i kończy się w drugiej połowie maja. Zebrane listki szybko odrastają i następne zbiory zwykle przypadają na przełomie czerwca albo lipca. Trzecie finałowe zbiory odbywają się w sierpniu. 

Warto tutaj wspomnieć, że herbata z pierwszego zbioru jest najmocniejsza oraz posiadana intensywniejszy smak. Z tego też powodu zwykle jest najbardziej pożądane przez klientów. Z upływem zbiorów parametry te maleją. Dodatkowo jakością różnią się liście z jednego zbioru. Za najbardziej jakościowe uznaje się okolice czubka pędu. Są to pierwsze dwa listki. Listek trzeci uznaje się za herbatę bardzo dobrą, czwarty i piąty za zwyczajną.

Jak najczęściej spożywa się matche?

Japońska zielona herbata Matcha jest spożywana w wersji naparu. Do jej przygotowania potrzebna jest szczypta herbaty, którą zalewa się wrzątkiem i miesza do uzyskania jednolitej konsystencji. Napar matchy można pić zarówno na ciepło, jak i na zimno. W Japonii często spożywa się ją z mlekiem, mlekiem kokosowym lub jogurtem. Matcha może być także dodawana do różnych deserów, ciast, koktajli i lodów. Jest również często używana jako składnik wielu potraw, a nawet przekąsek. Japońskie bary w swoim menu często oferują lody o smaku matchy albo ciasta, które ozdobione są herbatą. 

Z matchą można się także często zetknąć w kawiarniach lub herbaciarniach. Napar ten podawany w sieciówkach zwykle pochodzi z listków o przeciętnej jakości lub niższej. Lepszą herbatę można natomiast skosztować w oryginalnych barach japońskich albo zakupić w herbaciarni. Jakość matchy wpływa na smak oraz doznania wizualne. Mowa tu przede wszystkim o barwie herbaty, która jest intensywniejsza w przypadku bardziej wartościowych produktów. Napar przybiera różne odcienie zieleni. Najlepsze produkty będą charakteryzowały się intensywnym kolorem.

Tradycyjny sposób picia 

Aby zaparzyć herbatę matche potrzebny będzie specjalne bambusowe mieszadło (chasen), ręczny dzbank do herbaty (chawan) oraz naczynia do nalewania (chasiki). Do chawanu należy wsypać 1-2 łyżeczki herbaty matcha i zalać ją 2-3 szklankami gorącej (nie wrzącej) wody. Następnie za pomocą mieszadła (chasen) zacząć mieszać herbatę, wykonując ruchy „W”. Mieszanie trwa około jednej minuty. Następnie należy herbatę przelać do naczynia do nalewania (chasiki). Na koniec herbatę należy nalać do chawanu i podawać ją do picia.

Kultura japońska do wielu rzeczy, które Europejczycy uznaliby za podstawowe podchodzi w sposób odświętny i przepisuje im pewną duchową symbolikę. W tym przypadku dotyczy to nie tylko spożywania naparu, ale także samych zbiorów herbaty. Tradycyjne plantacje podczas zbiorów korzystają z tak zwanych czterech prefektur. Są to zabiegi, które dotyczą zbierania, suszenia oraz selekcjonowania liści.

Właściwości zdrowotne matchy

Matcha ma wiele właściwości zdrowotnych. Zawiera wysoki poziom antyoksydantów, takich jak polifenole, które pomagają chronić przed chorobami serca i nowotworami. Posiada także wysoką zawartość witaminy C, potasu, wapnia, fosforu, magnezu i żelaza. Matcha jest również bogata w aminokwasy, takie jak L-teanina, która pomaga zrelaksować się i zmniejszyć stres. Działa również jako środek uspokajający i wspomaga pamięć. Zawiera również katechiny, które pomagają w metabolizmie i odchudzaniu, a także zmniejszają poziom cholesterolu we krwi. Badania wykazały, że picie matchy może również zwiększyć poziom energii oraz wytrzymałości.