Najczęstsze choroby skórne, którymi powinien zając się dermatolog

Dermatolog

Czym zajmuje się dermatolog?

Diagnozowaniem, jak i leczeniem chorób skóry zajmuje się dermatolog. Dermatolodzy posiadają ogromną wiedzę z zakresu onkologii, chorób naczyń krwionośnych, immunologii oraz endokrynologii. Dermatolog zajmuje się schorzeniami ogólnoustrojowymi, których objawy widać na skórze. Dermatologia to szeroka specjalizacja, z którą związane są specjalizacje takie jak:

  • dermatologia dziecięca, która leczy choroby skórne u dzieci,
  • wenerologia, która zajmuje się leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową,
  • kosmetologia, która nastawiona jest na poprawę wyglądu skóry.

W momencie zauważenia na powierzchni skóry zmiany o nieokreślonym charakterze należy udać się do dermatologa. W dermatologii ważnym pojęciem jest dermatoskop. Dermatoskop to specjalistyczne urządzenie powalające dokładnie obejrzeć zmiany skórne w dużym powiększeniu. Badanie tym urządzeniem jest nieinwazyjne. 

Najczęstsze schorzenia skórne

Wbrew pozorom jest bardzo dużo różnych schorzeń skórnych, z którymi należy udać się do dermatologa. Do najbardziej popularnych zaliczamy:

Atopowe zapalenie skóry

AZS uważane jest za chorobę cywilizacyjną. Atopowe zapalenie skóry pojawia się u osób, u których wytwarzana jest nadmierna ilość przeciwciał IgE. Do charakterystycznych objawów AZS zaliczamy:

  1. zaczerwienienie,
  2. swędzenie,
  3. suchość.

Osoby z atopowym zapaleniem skóry muszą szczególnie pielęgnować skórę, nawilżać mleczkiem. 

Łuszczyca

Jest to choroba przewlekła, nawrotowa i bardzo wstydliwa. Może występować u osób w każdym wieku. Objawami są tak zwane wykwity skórne. Są one widoczne głównie na łokciach, kolanach, dopiero po jakimś czasie uwidaczniają się na twarzy, dłoniach. Leczenie jej polega w dużej mierze na łagodzeniu objawów za pomocą maści. Do najbardziej skutecznych metod leczenia tej choroby zalicza się fototerapię, Polega ona na naświetleniu skóry promieniami UVA.

Trądzik

Choroba najczęściej spotykana u nastolatków w wieku dojrzewania, Trądzik pojawia się w momencie nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Główną przyczyną pojawienia się trądziku są zaburzenia hormonalne. Pojawia się on zazwyczaj na twarzy i dostarcza kompleksów młodym ludziom. Dermatolog przy trądziku zaleca częste oczyszczanie twarzy, odpowiednią dietę. Przy leczeniu młodzieńczego schorzenia stosuje się antybakteryjne maści zawierające witaminę A.

Grzybice

Jest to bardzo popularna choroba i równie dokuczliwa jak trądzik, oraz wstydliwa jak łuszczyca. Najczęściej grzybica pojawia się na paznokciach u stóp. Grzybicą można się zarazić nosząc czyjeś obuwie, a także w miejscach, gdzie jest ogrom ludzi (baseny, schroniska). W przypadku grzybicy paznokci pojawiają się na nich przebarwienia. Grzybica skóry z kolei objawia się swędzeniem skóry, pieczeniem, brzydkim zapachem. W obu przypadkach leczenie polega na smarowaniu zakażonego miejsca maściami.  W momencie kiedy nie następuje poprawa, dermatolog zaleca kurację doustną. 

Łupież

Jest to choroba skóry głowy, polegająca na łuszczeniu się naskórka. Objawami są sypiące się białe płatki z głowy oraz swędzenie. Przyczyną łupieżu często są drożdżaki. Przy leczeniu tego schorzenia zaleca się częste mycie włosów łagodnymi szamponami oraz ograniczenia kosmetyków do stylizacji włosów.

Oczywiście oprócz powyższych popularnych schorzeń istnieje jeszcze kilkadziesiąt innych chorób, którym powinien się przyjrzeć dermatolog, który dokona diagnozy i przystąpi do ich leczenia.