Posadzki przemysłowe
Podstawa każdego domu i budynku są przede wszystkim niezwykle solidne i trwałe fundamenty. Jednak podstawą każdej hali produkcyjnej są trwałe posadzki przemysłowe. To właśnie one świadczą o profesjonalizmie i sprawiają, że hala produkcyjna może stawić czoła niekorzystnym warunkom i ogromnym obciążeniom jakie zdarzają się tam każdego dnia. Co ciekawe na posadzki przemysłowe coraz częściej decydują się również właściciele domów w przypadku remontów. Zatem czym jest posadzka przemysłowa, a także co warto o niej wiedzieć?
Czym jest posadzka przemysłowa?
Posadzki przemysłowe to specyficzna warstwa podłogi. Zwykle jest to warstwa użytkowa, która cechuje się wyjątkowymi parametrami. Posadzki przemysłowe układa się na elemencie konstrukcyjnym, a następnie wykonywane jest trwałe łączenie. Zachodzi ono na skutek skorzystania z tak zwanej warstwy czepnej. Posadzki przemysłowe są ponadprzeciętnie trwałe i solidne, a co najważniejsze, są one również wstanie znieść wiele obciążeń.
Gdzie wykorzystuje się posadzki przemysłowe?
Posadzki przemysłowe, nazywane często po prostu przemysłowymi podłogami mają naprawdę wszechstronne zastosowanie. Zwykle stanowią one główny element konstrukcyjny w różnego rodzaju halach sprzedażowych, a także halach produkcyjnych. Korzystają z nich również wielkopowierzchniowe magazyny i centra logistyczne. Warto jednak w tym momencie podkreślić, że coraz częściej posadzki przemysłowe wykorzystywane są również w domach. Zwykle wybierane są jako uzupełnienie aranżacji w stylu industrialnym, który obecnie cieszy się ogromną popularnością. Warto także wiedzieć, że posadzki przemysłowe nie sprawdzają się w tradycyjnych lokalach mieszkalnych, a także jako nawierzchnie drogowe. Mimo swojej wszechstronności i uniwersalności, mają one jednak pewne ograniczenia, które powinniśmy mieć stale na uwadze.
Jakie są wady i zalety posadzek przemysłowych?
Podobnie jak każde rozwiązanie konstrukcyjne, tak samo posadzki przemysłowe, maja swoje wady oraz zalety. Z pewnością do ich największych atutów można zaliczyć fakt, że znacznie zapobiegają one zniszczeniom i uszkodzeniom podłogi, co jest szczególnie istotne podczas hal magazynowych, gdzie podłogi często znoszą ogromne obciążenia. Dzięki posadzkom przemysłowym, w nawierzchni podłogi nie pojawią się wgniecenia i wgłębienia, a także inne nierówności. Co więcej, śmiało można powiedzieć, że posadzki przemysłowe cechują się również dość ciekawą i oryginalną estetyką, więc mogą one pozytywnie wpłynąć na wygląd danego wnętrza. Niemniej jednak posadzki przemysłowe nie są pozbawione wad, a do największych z nich można zaliczyć wymagania, dotyczące ich montażu. Nawierzchnia na której zostaną one ułożone musi być idealnie gładka i pozbawiona ostrych krawędzi i nierówności, co często może być trudne do osiągnięcia.
Jakie właściwości mają posadzki przemysłowe?
Nie da się ukryć, że posadzki przemysłowe mają ponadprzeciętne właściwości. Przede wszystkim cechują się one ogromna odpornością na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Co więcej są one również ogromną twardością. Dzięki temu posadzki przemysłowe są wstanie znosić ogromne obciążenia regałów magazynowych i innych maszyn na hali produkcyjnej. W efekcie zabezpieczają one podłogę przed uszkodzeniami. Posadzki przemysłowe muszą również znosić niezwykle intensywną ekploatację np. na halach sprzedażowych i być odporne na powstawanie odprysków i ewentualnych pęknięć. Bez wątpienia posadzki przemysłowe są również estetyczną i wyjątkowo trwałą ozdobą każdej hali produkcyjnej lub magazynu.