Co obejmuje serwis klimatyzacji i jak często go wykonywać?

Serwis klimatyzacji

Prawidłowo działająca klimatyzacja domowa dba o optymalne ochłodzenie, ogrzanie oraz oczyszczenie powietrza. Jeśli klimatyzacja ma być wolna od wszelkich awarii oraz usterek powinno się ją regularnie serwisować. Płyną z tego wymierne korzyści. W związku z tym należy się dowiedzieć, jak często przeprowadzać prace konserwacyjne oraz dlaczego warto to robić.

Dlaczego warto wykonywać serwis klimatyzacji domowej?

Serwisowanie klimatyzacji znajdującej się w domu wspomaga pracę użytkowanego urządzenia oraz wydłuża jego żywotność. System jest dzięki temu sprawny oraz czysty, nie znajdują się w nim żadne groźne zanieczyszczenia. Co istotniejsze pracom serwisowym poddawane są wszystkie dostępne typu klimatyzacji domowej:

 • przenośna,
 • split,
 • multisplit.

Zwykli użytkownicy nie dysponują odpowiednimi umiejętnościami oraz narzędziami, aby wykonywać takie prace w pojedynkę. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zaangażowanie doświadczonych fachowców.

Brak jakichkolwiek prac serwisowych może doprowadzić do tego, że z czasem klimatyzacja zacznie działać niepoprawnie, uszkodzi się lub znacznie obniży swoją wydajność. Ponadto trzeba pamiętać o tym, że regularne serwisowanie zmniejsza pobór energii elektrycznej, podwyższa jakość powietrza oraz eliminuje ryzyko gromadzenia się drobnoustrojów. W ten sposób można się uchronić m.in. przed infekcjami górnych dróg oddechowych.

Co obejmuje serwis klimatyzacji domowej?

Wszelkie prace serwisowe w przypadku klimatyzacji domowej muszą być bardzo dokładnie przemyślane i zaplanowane. Swoim zasięgiem obejmują m.in.:

 • czyszczenie i wymianę filtrów,
 • wymianę uszkodzonych części lub ich kompleksową naprawę,
 • pomiar ciśnienia pracy całego systemu,
 • czyszczenie parownika oraz skraplacza,
 • kontrolę układu elektrycznego oraz chłodzącego,
 • kontrolę układu odprowadzającego skropliny,
 • sprawdzenie stanu technicznego obudowy,
 • dezynfekcję urządzenia,
 • odgrzybianie klimatyzatora.

Oczywiście nie za każdym razem trzeba się decydować na przeprowadzenie wszystkich wskazanych wyżej usług. Byłoby to dość czasochłonne, lecz w niektórych przypadkach jest to koniecznością (np. w przypadku, gdy klimatyzator się nie włącza lub zacznie głośno pracować). Na profesjonalny serwis klimatyzacji domowej trzeba poświęcić minimum 1-2 godziny.

Jak często wykonywać serwis klimatyzacji?

W tym miejscu wypada się zastanowić, jak często wykonywać serwis klimatyzacji. Najlepiej jeśli taka czynność będzie powtarzana 2 razy do roku. Może się tak stać, że trzeba będzie ją wykonywać nieco częściej (w przypadku poważniejszych awarii lub też szeregu drobnych usterek). Pierwsze serwisowanie należy wykonać na przełomie marca oraz kwietnia. Drugie przypada na przełom września i października. Oczywiście nie trzeba się tego sztywno trzymać. Warto bazować na wiedzy doświadczonych serwisantów. Niektórzy producenci zalecają serwisowanie użytkowanych urządzeń co 3-4 miesiące. Wypada się na to zdecydować np. wtedy, gdy klimatyzator znacznie obniży swoją dotychczasową wydajność.