Usuwanie ósemek – czym jest i na czym polega?

Usuwanie ósemek

Ekstrakcja, bo tak fachowo nazywa się proces pozbywania się ósemek jest zabiegiem chirurgicznym, który wykonywany jest przez chirurga stomatologicznego. Zęby mądrości nie pełną żadnych konkretnych funkcji, ważnych dla organizmu i pojawiają się w szczęce jako ostatnie, zazwyczaj w późnym okresie dorastania do wczesnej młodości, choć zdarzają się przypadki kiedy można doczekać się ich nawet w wieku 40 lat, bądź wcale. Dość często okazuje się, że zaraz po tym jak wyrosną konieczne jest ich usunięcie, ponieważ są podatne na wszelkie uszkodzenia oraz wykazują tendencje do nieprawidłowego wyrastania. Jeśli jednak nie dzieje się z nimi nic złego, nie ma konieczności ich usuwania.

Ekstrakcja ósemki – wskazania oraz przeciwskazania 

Ze względu na skomplikowane umiejscowienie oraz nieregularny kształt ósemek narażone są one na wiele niedogodności, które są wskazaniem do usunięcia. Wśród nich wyróżnić można występowanie częstych stanów zapalnych, niepełny lub nieprawidłowy wzrost ósemek (poza łukiem) czy zmiany próchnicze, które wynikają zazwyczaj z nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, spowodowanej trudnym dostępem do owych zębów. Zaleceniem są także przypadki, w których ząb mądrości napiera na sąsiadujący ząb trzonowy, przyczyniając się w efekcie do uszkodzeń kolejnych zębów.

Istnieją choroby wymagające dodatkowych konsultacji, niezbędnych do zakwalifikowania pacjenta do zabiegu. Zaliczają się do nich choroby układu krwionośnego i zaburzenia krzepnięcia, opryszczka, nadczynność tarczycy czy choroby zakaźne. Zabieg nie może być wykonany w przypadku nowotworów lub guzów typu niezłośliwego dotyczących jamy ustnej, kiedy zmiana znajduje się w bliskiej odległości od chorego zęba. Wielu stomatologów preferuje leczenie prewencyjne, które powoduje usunięcie zdrowego zęba jeszcze przed rozpoczęciem ewentualnych procesów chorobowych.

Jak przebiega zabieg ekstrakcji ósemki? 

Etapem poprzedzającym zabieg jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego przylegającego lub panoramicznego, mających na celu ocenę przez lekarza położenia leczonego zęba oraz jego korzenia, a także stopień złożoności zabiegu. Często stosowana jest także stożkowa tomografia komputerowa, która pozwala na trójwymiarową wizualizację struktur w obrębie szczęki.

Docelowy zabieg wykonywany jest zazwyczaj z użyciem znieczulenia miejscowego i trwa od 30 minut do 2 godzin. W zależności od umiejscowienia zęba dobiera się technikę jego usuwania. W przypadku dobrze widocznej ósemki wykorzystywane są kleszcze chirurgiczne, natomiast gdy znajduje się ona w dziąśle konieczne jest jego nacięcie, celem wydostania zęba, do czego stosowany jest proces dłutowania, po którym następuje właściwa ekstrakcja, zakończona założeniem szwów.

Po ekstrakcji powstaje wgłębienie, będące pozostałością po usuniętym zębie wypełnione krwią. Rana zostaje zabezpieczona i zdezynfekowana, a powstały w późniejszym czasie skrzep ulega samowolnemu oczyszczeniu w ciągu kilku dni po zabiegu. 

Po odbytym zabiegu występuje opuchnięcie twarzy po stronie objętego zabiegiem zęba mądrości, a także odczuwalne jest przez pacjenta odrętwienie spowodowane przyjętym znieczuleniem. Towarzyszyć temu mogą trudności z mówieniem oraz przyjmowaniem pokarmów. W niektórych przypadkach możliwe jest także krwawienie utrzymujące się do kilku godzin po zabiegu chirurgicznym, co nie powinno stanowić powodu do niepokoju.

Gdzie wykonać zabieg ekstrakcji ósemki? 

Ze względu na złożoność zabiegu usunięcia ósemek oraz wymaganą interwencję chirurgiczną, wykonywany jest on przez chirurga, specjalizującego się w chirurgii stomatologicznej. Usuwanie ósemek odbywa się rutynowo w klinikach stomatologicznych odpowiednio do tego przystosowanych, w oparciu o specjalistyczny sprzęt stomatologiczny i wykwalifikowaną w tym kierunku kadrę. 

Proces rekonwalescencji – jak wygląda i co robić?

W pierwszym tygodniu po zabiegu ma miejsce zamykanie oczodołu zębowego, któremu towarzyszyć może ogólny dyskomfort. Rekonwalescencja trwa zazwyczaj około 5 dni. Istotne jest przestrzeganie zaleceń stomatologa, mających na celu usprawnienie procesu gojenia i uniknięcie występowania stanów zapalnych bądź powikłań. Do podstawowych rekomendacji zalicza się:

  • Powstrzymanie się przez pierwsze dwie godziny od spożywania posiłków oraz napojów, a przez dobę unikać wszelkich używek
  • Spożywanie wyłącznie miękkich pokarmów, które dodatkowo nie podrażniają operowanego miejsca, co może utrudniać jego gojenie
  • Stosowanie okładów chłodzących na występujące obrzęki
  • Zażywanie leków przeciwbólowych w przypadku utrzymującego się bólu
  • Ostrożna higiena jamy ustnej według rekomendacji lekarza