Wycieki oleju z platformy Deepwater Horizon

wycieki oleju

Technika czyszczenia stosowana przez Agencję Ochrony Środowiska po tym jak zaistniały wycieki oleju z platformy Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej faktycznie rozlany olej był ponad 50 razy bardziej toksyczny niż nie robienie niczego, według badań przeprowadzonych przez naukowców z Instytutu Gruzji Techniki i Universidad Autonoma de Aguascalientes w Meksyku. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie zanieczyszczenia środowiska.

W ciągu trzech miesięcy, 4,9 mln ton oleju dostanie się do Zatoki Meksykańskiej (chociaż niektórzy naukowcy uważają, że wyciek prawdopodobnie trwa do dziś). Do pomocy w sprzątaniu, EPA zamówił kolejne dwa milionów litrów na „dyspergującego” chemicznej zwanej COREXIT, które wlewa do Zatoki.

„Nie jest synergiczne oddziaływanie pomiędzy ropy naftowej i dyspergującego które sprawia, że ​​bardziej toksyczne”, współautor badania Terry Snell powiedział.

Ideą dyspergatory, takie jak COREXIT jest to, że oprócz dużych złamać ich masy oleju na drobne kropelki, które następnie rozprzestrzenił się na większym obszarze i mają mniejszy wpływ w jednym miejscu. Jednakże, olej rzeczywiście staje się toksyczny w małych kropelek, ponieważ jest łatwiej absorbowany przez komórki (biologicznie).

„Środki dyspergujące mogą pomóc oczyścić wycieki oleju i są szeroko stosowane w czasie katastrof”, powiedział główny badacz Roberto Martinez-Rico. „Ale mamy słabe zrozumienie ich toksyczności. Nasze badanie wskazuje wzrost toksyczności może być znacznie zaniżone po wybuchu Macondo dobrze.”

Efekt całego ekosystemu
Przeprowadzono badania laboratoryjne, w których narażone pięć różnych szczepów mikroskopijnych zwierząt znanych jako wrotek po obu ropy z wycieku Deepwater Horizon, lub do mieszanki ropy z wycieku z COREXIT. Okazało się, że mieszanina była 52 razy bardziej toksyczna niż sam olej.

Mieszanina nie tylko toksyczna dla dorosłych wrotki; w stężeniach tak niskich jak 2,6 procent, zredukowano także mieszanka powodzeniem wśród wrotki jaj wylęgowych o 50 procent.

„Efekt jest szczególnie toksyczny efekt synergii – suma jest gorzej niż części”, powiedział Ian MacDonald z Florida State University, który nie brał udziału w badaniu.

Badania przeprowadzono na wrotki częściowo dlatego, że szybko i zdecydowanie reagować na toksyczne substancje chemiczne, ale także dlatego, że stanowią one podstawę łańcucha pokarmowego w Zatoce Perskiej. Są one spożywane przez krewetki, kraby, ryby i niemowląt, a ich awaria może łatwo emitować populacji całą drogę do oceanu dużych drapieżników. Wpływ na sukces składania jaj jest szczególnie niepokojące, zauważają naukowcy, jak to sugeruje długoterminowe skutki.

„W tym przypadku, po prostu nie COREXIT aby rozproszyć oleju i wyjść z pola widzenia. Ale z oczu nie znaczy, że jest bezpieczny w odniesieniu do łańcucha pokarmowego.” W przyszłości, Snell powiedział, że będzie prawdopodobnie mniej szkodliwe niech wycieki ropy rozproszyć naturalny. „Trudno jest siedzieć i nie zrobić coś,” Snell powiedział. „Ale w tym przypadku, robi coś faktycznie jest bardziej toksyczne.”