Wylewki betonowe, ceramiczne, a może anhydrytowe?
Wylewka odgrywa bardzo ważną rolę w zakresie wykończenia podłogi. To od jakości wylewki zależeć będzie trwałość oraz wytrzymałość, a także wygląd posadzki, która na późniejszym etapie zostanie pokryta płytkami, wykładziną lub parkietem. Wylewka skrywa także przewody instalacji grzewczej, kanalizacyjnej. Dlatego podczas wyboru podkładu podłogowego należy zadbać o jego jakość. Istnieje kilka dostępnych rodzajów wylewek, różniących się zastosowaniem oraz charakterem.
Najpopularniejsze wylewki betonowe
Jednymi z najpopularniejszych są wylewki betonowe, które tworzy się przez mieszanie ze sobą kruszyw, cementu oraz dodatków modyfikujących. Kruszywem najczęściej jest piasek, żwir lub grys. Ten rodzaj wylewki wykorzystywany jest jako podkład pod wykończenie podłogi. Może również stanowić samodzielną posadzkę, która jest niezwykle popularna w nowoczesnych aranżacjach. Wylewki betonowe sprawdzają się także w roli posadzki przemysłowej na dużych powierzchniach zakładów czy fabryk. Wyróżniają się dużą nośnością, przez to mogą być stosowane zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Natomiast ich konsystencja jest półsucha lub gęstoplastyczna.
Wylewki ceramiczne – trwałość i wysoka jakość
Opcjonalnie wybrać można także wylewki cementowe, które tworzy się przez mieszanie cementu portlandzkiego z piaskiem. Najczęściej wylewki cementowe stosuje się wewnątrz budynków, jednak sprawdzają się także na zewnątrz. Idealnie nadają się jako posadzki w pomieszczeniach gospodarczych, garażach, piwnicach, kotłownia. Ich wytrzymałość na ściskanie wynosić może nawet 30 MPa. Jednak docelowe parametry tego typu podkładów osiąga się dopiero po 28 dniach od zalanie posadzki. Inaczej jest Natomiast w przypadku wylewek cementowych błyskawicznych, które są w stanie bardzo szybko wiązać zaprawy cementowe.
Nowoczesne wylewki anhydrytowe
Wylewki anhydrytowe, czyli z bezwodnego siarczanu wapnia to podkłady o płynnej oraz elastycznej konsystencji. Tym samym są to wylewki z właściwościami samopoziomującymi. Dlatego idealnie sprawdzają się podczas eliminowania krzywizny. Co więcej nie wymagają zastosowania przerwy dylatacyjnej między wylewką a ścianą. Dodatkowo wylewki anhydrytowe są znacznie lżejsze niż cementowe oraz betonowe. Dlatego wybierane są zwłaszcza na ogrzewanie podłogowe. Wynika to także z faktu, że są wytrzymałe na zmiany temperatury, natomiast ich wytrzymałość na ściskanie sięgać może od 20 do aż 40 MPa. Dużą zaletą wylewek anhydrytowych jest również odporność na mróz i wodę. Tym samym stosuje się je nie tylko we wnętrzach leczy również i na zewnątrz budynku oraz w tych pomieszczeniach, które są szczególnie narażone na wzmożone działanie wilgoci.
Wylewki poziomujące powierzchnię
Wylewki samopoziomujące powstają na bazie zaprawy cementowej oraz dodatku upłynniającego. Dzięki płynnej konsystencji pozwalają wyeliminować wszelkie nierówności. Tym samym powierzchnia staje się idealnie gładka oraz pozioma. Dodatkowo nie ma konieczności dodatkowego zbrojenia wylewki, jak w przypadku cieńszych podkładów cementowych. Wylewka samopoziomująca umożliwia również tworzenie bardzo cienkich podkładów, których grubość wynosić może nawet 2 mm. Jednak ich cena jest stosunkowo wysoka, ponadto nie ma możliwości wykonania jej na placu budowy. Tym samym wylewki samopoziomujące są stosunkowo rzadko wykorzystywane jako podkład właściwy. Jednak polecane są do wyrównywania posadzki lub zwiększenia grubości istniejącej nawierzchni. Stanowią jednak idealne rozwiązanie zwłaszcza dla posadzek pływających oraz przed montażem płytek podłogowych.